środa, 11 marca 2020

Pszenno-orkiszowe pierogi ze szpinakiem

Bardzo lubimy pierogi na obiad. Dlatego często goszczą na naszym stole. A ja nawet bardzo lubię je robić. Lubię gdy z wielkim apetytem są zjadane i nic się nie marnuje. Ciasto pszenno-orkiszowe to od niedawna moje ulubione ciasto, idealnie się z nim pracuje, a jest i pyszne. Szpinak uwielbiamy pod każdą postacią. Więc to dla nas idealny obiad. Macie ochotę na takie pierogi? Zróbcie koniecznie. Miłego dnia :)








Potrzebujemy:

Na ciasto:
półtorej szklanki mąki tortowej
półtorej szklanki mąki orkiszowej
1 szklanka ciepłej wody
1 łyżeczka soli
4 łyżki oleju

Na farsz:
45 dag szpinaku mrożonego rozdrobnionego
2 ząbki czosnku
olej do smażenia
2 kopiaste łyżki serka kanapkowego
sól do smaku
pieprz czarny mielony do smaku
zioła prowansalskie według uznania
papryka słodka mielona według uznania
bazylia suszona według uznania

Dodatkowo:
mąka pszenna do posypania stolnicy
1 duża cebula
masło lub margaryna do smażenia


Wykonanie pysznych pierogów ze szpinakiem:


1. Farsz szpinakowy: Szpinak rozmrażamy i odsączamy z nadmiaru wody. Czosnek obieramy kroimy w drobną kosteczkę. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju, wrzucamy czosnek i przesmażamy uważając żeby za mocno nie przypiekł się, bo będzie gorzki, następnie wrzucamy szpinak i dusimy około 10 minut często mieszając, następnie dodajemy ser, zioła i przyprawy, mieszamy aż ser dokładnie połączy się ze szpinakiem. Należy pamiętać, żeby dokładnie odparować nadmiar wody. Farsz studzimy.


 2. Ciasto: Obie mąki, sól i olej przekładamy do miski. Następnie stopniowo wlewamy ciepłą wodę i zagniatamy mięciutkie ciasto. Ciasto zagniatamy kilka minut na stolnicy lekko posypanej mąką pszenną. W razie potrzeby do ciasta dolewamy ciepłej wody lub dosypujemy mąki. Następnie ciasto przykrywamy czystą ściereczką i pozostawiamy tak na pół godzinki, żeby ciasto odpoczęło w temperaturze pokojowej.


 3. Formowanie pierogów: Następnie ciasto wałkujemy cieniutko na stolnicy lekko oprószonej mąką pszenną. Szklanką wykrawamy krążki. Następnie na krążki nakładamy farsz szpinakowy i zlepiamy dokładnie brzegi.


 4. Gotowanie: Pierogi gotujemy w osolonej wodzie około 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię, wyjmujemy łyżką cedzakową.


 5. Podanie: Podajemy z usmażoną na maśle lub margarynie cebulką. Smacznego.


Moje rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Z tej porcji wychodzi około 60 sztuk pierogów.
Ciasto musi odpocząć te pół godziny.

7 komentarzy: