czwartek, 12 marca 2020

Chleb pszenno-orkiszowy z płatkami owsianymi

Dzisiaj częstuję pysznym domowych chlebkiem. Takim pszenno-orkiszowym z dodatkiem płatków owsianych. Pyszny, pachnący, domowy. Kroiłam jeszcze ciepły, bo nie wytrzymałam. Zapach podczas pieczenia obłędny. Upieczcie koniecznie, czy to na śniadanie, czy na kolację. Warto.

Potrzebujemy:

Na ciasto:
1 szklanka mąki tortowej
1 szklanka mąki orkiszowej
1 szklanka płatków owsianych górskich
1 szklanka ciepłego mleka
5 dag świeżych drożdży
1 lekko kopiasta łyżka miodu prawdziwego
1 mała łyżeczka soli
4 łyżki oleju

Dodatkowo:
mąka pszenna do posypania stolnicy
olej do posmarowania foremki
płatki owsiane górskie


Wykonanie pysznego chlebka:


1. Do miski wsypujemy suche składniki, obie mąki i płatki owsiane.


 2. Drożdże i miód rozpuszczamy w ciepłym mleku. Wlewamy do mąk i płatków owsianych i dokładnie mieszamy widelcem. Nie zagniatamy.


 3. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na pół godziny. W razie potrzeby gdyby ciasto było zbyt gęste dolewamy ciepłego mleka i mieszamy, a zbyt rzadkie dosypujemy odrobinę mąki i również mieszamy. Po tym czasie do ciasta dodajemy sól i olej i zagniatamy przez kilka minut. Ciasto powinno być gładkie i ładnie odchodzić od ręki. Ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na kolejne pół godziny do wyrośnięcia.


4. Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę, formujemy podłużny chlebek, następnie przekładamy go to foremki keksówki o wymiarach około 7 cm x 30 cm x 8 cm posmarowanej olejem za pomocą pędzelka i posypanej obficie płatkami owsianymi. Chlebek przykrywamy ściereczką i odstawiamy jeszcze na 10 minut w ciepłe miejsce, żeby trochę podrósł.


 5. Następnie chleb pieczemy w temperaturze 180 stopni do ładnego zrumienienia przez około 45-50 minut. Ja stukam blaszkę od spodu, jak jest taki pusty dźwięk to chlebek jest upieczony.


6. Upieczony chleb wyjmujemy od razu z foremki i studzimy na kratce.


7. Wystudzony chlebek kroimy ostrym nożem na kromeczki i podajemy. Nie liczyłam ile wyjdzie kromek, ale całkiem sporo. Smacznego.Moje rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Foremka o średnicy około 7 cm x 30 cm x 8 cm.
Najlepiej studzić na metalowej kratce.
Ilość mleka zależy od wilgotności mąki. Jeżeli ciasto wyjdzie nam zbyt gęste to należy dolać mleka, a zbyt rzadkie to dosypać mąki.

6 komentarzy: