sobota, 6 lipca 2024

Bezowe gniazdka z jogurtowym nadzieniem i frużeliną

 Słodkie bezy z połączeniem lekko kwaśnego nadzienia z użyciem sezonowych owoców. Mogą to być wiśnie, borówki, czereśnie, truskawki. Wybór jest ogromny. Idealny podwieczorek. Do tego filiżanka aromatycznej kawy. Kto chętny?

 

 

 

Potrzebujemy:

 

 Na bezę:

4 białka

 szklanka cukru


Na nadzienie:

20 dag jogurtu naturalnego typu greckiego

1 szklanka owoców: borówki, truskawki, porzeczki, wiśnie, czereśnie ( do wyboru )

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

ewentualnie cukier do smaku


Dodatkowo:

owoce do dekoracji

listki melisy do dekoracji

 

 

Wykonanie pysznych gniazdek bezowych:

 

 

1. Bezy: Bardzo zimne białka ( u mnie prosto z lodówki )  ubijamy na sztywną piankę, następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy aż cukier całkowicie się rozpuści. Ubijanie mojej bezy trwa bardzo długo, staram się żeby piana była sztywna i lśniąca.

2. Formowanie bez: Ubitą pianę na bezy przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką. Na blaszki wyłożone papierem do pieczenia wyciskamy krążki, a następnie wyciskamy brzegi tworząc takie tunele, które później napełnimy kremem. Powinno nam wyjść 8 sztuk bez, ale ich ilość zależy od wielkości jakie zrobimy. Wyciskamy również kilka małych bezików, które posłużą nam do dekoracji.

3. Pieczenie i suszenie: Następnie wkładamy je do nagrzanego piekarnika, temperatura 120 stopni i pieczemy 10 minut, po czym temperaturę zmniejszamy do 90 i suszymy około 2 godzin przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika lub z termoobiegiem. Bezy powinny być dobrze wysuszone. Pozostawiamy je w piekarniku do wystygnięcia. Zimne zdejmujemy z blaszki. Mniejsze bezy będą potrzebowały mniej czasu na wysuszenie, więc tego pilnujemy.

4. Nadzienie: Oczyszczone, wypestkowane i umyte owoce przekładamy do garnka, podlewamy niewielką ilością wody i gotujemy do rozpadnięcia się owoców, jeżeli są bardzo kwaśne to słodzimy. Mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w niewielkiej ilości zimnej wody, wlewamy stopniowo do owoców i zagotowujemy cały czas mieszając. Frużelinę studzimy. Jogurt mieszamy z wystudzoną frużeliną.

5. Nadziewanie: Wystudzone gniazdka bezowe napełniamy kremem jogurtowym. Dekorujemy owocami, małymi bezami i melisą.

6. Podajemy od razu po przygotowaniu. Smacznego życzę.




Moje rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Z tej receptury wyjdzie nam 8 mniejszych bez lub 6 większych.

Bezy najlepiej podawać od razy po przygotowaniu, ponieważ szybko miękną od kremu.




1 komentarz:

  1. Prawdziwe dzieła sztuki, aż żal jeść a z drugiej strony trudno się powstrzymać 😉

    OdpowiedzUsuń