czwartek, 2 listopada 2023

Pierogi z ziemniakami, boczkiem i cebulką

Domowe pierogi są najlepsze, a zwłaszcza z tak obłędnym farszem. Ziemniaki, boczek i cebulka to idealne połączenie, użyłam dobrej jakości boczku dość chudego. Może i są w wykonaniu pracochłonne, ale warto je przygotować. Jeżeli nie próbowaliście w takiej wersji to bardzo polecam. Zróbcie i dajcie znać czy smakowały.

 



Potrzebujemy:

 

Na farsz:

około 1 kg ziemniaków

4 średnie cebule

30 dag boczku ( wędzonego i gotowanego )

masło lub margaryna do smażenia

olej do smażenia ( niewielka ilość )

pieprz czarny mielony do smaku

sól do smaku


Ciasto:

4 szklanki mąki ( użyłam tortowej )

2 małe łyżeczki soli ( takie niepełne )

1 szklanka ciepłej wody

2-3 łyżki oleju

1 jajko


Dodatkowo:

mąka do podsypania stolnicy

 


Wykonanie pysznych pierogów:


1. Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w osolonej wodzie, odcedzamy i tłuczemy. Cebule obieramy i kroimy w małą kostkę, przekładamy na patelnię, dodajemy masło lub margarynę, oprószamy solą i smażymy do miękkości i zrumienienia, najlepiej na małym ogniu. Boczek kroimy również w małą kosteczkę i rumienimy na niewielkiej ilości oleju. Odkładamy po dwie łyżki boczku i cebuli wraz z tłuszczem, posłużą nam do polania pierogów. Do ziemniaków dodajemy pozostały boczek z cebulą i pierz do smaku, mieszamy, ewentualnie solimy. Farsz studzimy.


2. Mąkę przesiewamy do miski, wsypujemy sól, wbijamy jajko i wlewamy olej, mieszamy, następnie stopniowo wlewamy ciepłą wodę i zagniatamy mięciutkie ciasto. Ciasto zagniatamy kilka minut na stolnicy lekko posypanej mąką pszenną. W razie potrzeby do ciasta dolewamy ciepłej wody lub dosypujemy mąki. Ilość wody będzie zależała od wilgotności mąki. Następnie ciasto przykrywamy czystą ściereczką i pozostawiamy tak na pół godzinki, żeby ciasto odpoczęło w temperaturze pokojowej.

 

3.  Po tym czasie ciasto wałkujemy na stolnicy lekko posypanej mąką pszenną i wykrawamy krążki, nakładamy farsz i zlepiamy formując pierogi.


4. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie około 3-4 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Gotujemy na wolnym ogniu żeby się nie rozgotowały. Odcedzamy. Do gotującej się wody można dodać odrobinę oleju.


5. Pierogi podajemy polane cebulką z boczkiem. Smacznego życzę.





Moje rady:


Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Z tej porcji wychodzi około 90-100 pierogów, ale ich ilość zależy od wielkości krążków i ilości nakładanego farszu.

Ciasto powinno odpocząć pół godziny.

Proporcje na pierogi podałam tak w przybliżeniu.






3 komentarze: