wtorek, 1 października 2019

Drożdżowe paluchy z kiszoną kapustą.

Takie drożdżowe paluchy z kiszoną kapustą można przygotować na obiad, ja tak właśnie zrobiłam. Można podać je z czerwonym barszczykiem czy jako dodatek do dowolnej zupy. Paluchy mogą być podane również na zimno jako przekąska czy podane na kolację. Sycące i pyszne. Bardzo polecam. Upieczcie :)








Potrzebujemy:

Na ciasto:
5 dag świeżych drożdży
2 płaskie łyżeczki cukru
3 kopiaste szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka soli
około 300 ml ciepłej wody
6 łyżek oleju

Na farsz:
50 dag kapusty kiszonej
2 duże cebule
masło lub margaryna do smażenia
sól do smaku
pieprz czarny mielony do smaku
przyprawa do dań z kapusty według uznania
kminek mielony według uznania

Dodatkowo:
mąka pszenna do posypania stolnicy
masło lub margaryna do posmarowania blaszek



Wykonanie pysznych paluchów drożdżowych:
 

1. Ciasto: Drożdże razem z cukrem rozpuszczamy w ciepłej wodzie. Mąkę wsypujemy do miski, wlewamy wodę z drożdżami i mieszamy widelcem, ale nie zagniatamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 30 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie dodajemy sól i olej i przez kilka minut zagniatamy ciasto. Ciasto ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia.


2. Kapusta: Kapustę kiszoną płuczemy, odciskamy z wody i drobno siekamy. Przekładamy do garnka, zalewamy gorącą wodą i gotujemy do miękkości. Gdy będzie miękka odcedzamy z wody. Cebule obieramy i kroimy w kostkę, następnie smażymy do zrumienienia na maśle lub margarynie. Usmażoną dodajemy wraz z tłuszczem do kapusty. Kapustę przesmażamy przez kilka minut cały czas mieszając i przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, kminkiem i przyprawą do kapusty. Gotową kapustę studzimy.


3. Formowanie paluchów: Ciasto dzielimy na części, każdą część wałkujemy na stolnicy oprószonej mąką pszenną, nakładamy farsz i zlepiamy formując podłużne paluchy.


4. Do pieczenia: Paluchy układamy na blaszkach posmarowanych masłem lub margaryną. Zachowujemy odstępy ponieważ znacznie urosną.


5. Pieczenie: Paluchy pieczemy do zrumienienia w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut.


6. Podanie: Gotowe podajemy na ciepło lub na zimno. Smacznego życzę.


Moje rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Z przepisu wyjdzie około 12 paluchów.




6 komentarzy: