Składniki:
Rozczyn:
pół szklanki ciepłego mleka
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki tortowej
5 dag świeżych drożdży
Ciasto:
2 jajka
1 żółtko
1 cukier waniliowy
pół szklanki cukru
4 łyżki oleju rzepakowego
3 szklanki mąki tortowej
ewentualnie ciepłe mleko
Lukier:
1 białko
około 1 szklanka cukru pudru
Dodatkowo:
30 dag mieszanki keksowej
2 łyżki masła lub margaryny
mąka pszenna do posypania stolnicy
kolorowa cukrowa posypka według uznania
Wykonanie:
1. Rozczyn: Drożdże rozcieramy z cukrem, ciepłym mlekiem i mąką, następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut, żeby rozczyn ruszył.
2. Ciasto: Jajka i żółtko ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Następnie do mąki dodajemy wyrośnięte drożdże, utarte jajka z cukrami, olej i ewentualnie dolewając ciepłe mleko, zagniatamy mięciutkie ciasto. Jeżeli ciasto wyjdzie zbyt luźne dosypujemy mąki tortowej, a jeżeli zbyt gęste dolewamy mleka. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtorej godziny do wyrośnięcia.
3. Formowanie bułeczek: Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie równe części. Każdą część osobno wałkujemy na lekko posypaną mąką stolnicy na prostokąt o wymiarach około 27 cm x 36 cm. Każdy prostokąt smarujemy stopionym masłem, posypujemy mieszanką keksową i zwijamy jak roladę. Następnie kroimy w dość szerokie plastry, formujemy z nich okrągłe bułeczki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy, ponieważ znacznie urosną. Z każdej rolady wykroimy 10 bułeczek.
4. Pieczenie: Bułeczki od razu pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut do zrumienienia. Upieczone studzimy.
5. Lukier: Białko ucieramy z cukrem pudrem przez kilka minut, cukier dodajemy stopniowo, ponieważ jego ilość zależy od wielkości białka. Gdy lukier będzie miał odpowiednią konsystencję dekorujemy nim bułki. Następnie dekorujemy kolorową posypką i odstawiamy do zastygnięcia lukru.
6. Podanie: Gdy lukier zastygnie bułeczki są gotowe do podania. Życzę smacznego.
Rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml. Z przepisu wychodzi 20 bułeczek. Pamiętajmy, żeby białko do lukru było sparzone.
Ja jestem chętna na taka bułeczkę :) Podkradam dwie - jedna dla mnie, a druga...tez dla mnie :)
OdpowiedzUsuńAniu częstuj się :)
UsuńWspaniałe zawijaski :-) idealne do kubka herbaty :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję:)
UsuńPoproszę jedną 😊
OdpowiedzUsuńZapraszam:)
UsuńNa takie słodkie bułeczki pierwsza się zgłaszam :D
OdpowiedzUsuńSuper:) Już częstuję:)
Usuń