Zostałam poproszona o przetestowanie tytanowej patelni WOLL. W ramach współpracy trzymałam bardzo głęboką patelnię o średnicy 28 cm, link do niej tutaj:
Napiszę Wam szczerze, że jestem nią zachwycona, jest piękna i solidna, bardzo ciężka. Podoba mi się to, że ma odpinaną rączkę, więc nadaje się do piekarnika. Patelnia posiada również pokrywkę, która może być tak jak patelnia używana w piekarniku. Przechowywanie też jest łatwiejsze, odpinamy rączkę i zajmuje mniej miejsca w kuchennej szafce czy szufladzie. Taka odpinana rączka to duża zaleta.
Przez te kilka tygodni patelnia była cały czas w użyciu, smażyłam, odgrzewałam i piekłam w niej, chciałam, żeby była dobrze przetestowana i po tym czasie stwierdzam, że spełniła moje oczekiwania.
Pomimo tego, że jest dość gruba, to bardzo szybko się nagrzewa i długo trzyma ciepło. Bardzo łatwo się myje, wystarczy umyć gąbką i delikatnym płynem do naczyń, a następnie wytrzeć papierowym ręcznikiem do sucha. Do patelni nic nie przywiera. Jest również bardzo odporna na wszelkie zarysowania.
Na patelni można smażyć bez tłuszczu, jeszcze nigdy nie jadłam tak dobrych naleśników, za pierwszym razem dałam kilka kropli oleju, ale przy kolejnych już nic, smażyłam na suchej. Wyszły pyszne, puszyste i z chrupiącymi brzegami.
Patelni używałam również w piekarniku, zapiekałam i piekłam, chleb który upiekłam wyszedł obłędny w smaku z bardzo chrupiącą i bardzo, ale to bardzo grubą skórką. Nadaje się do przygotowywania dań jednogarnkowych, jest bardzo pojemna. Ja nawet przygotowywałam na niej obiad na dwa dni.
Jeżeli potrzebujecie solidnej patelni na lata to polecam odwiedzić sklep z patelniami patelnia może być również prezentem na urodziny, rocznicę ślubu czy na sam ślub, a obdarowana osoba będzie zachwycona. Albo po prostu sami sobie zrobicie prezent.
Poniżej znajdziecie kilka pysznych receptur, od bułeczek, chleba po różne placuszki, dania z makaronem czy naleśniki. Zerknijcie, bo warto.
Pyszne receptury przygotowane na tytanowej patelni WOLL:
Bułeczki z patelni
Bułeczki z patelni-Muffiny angielskie to takie małe okrągłe bułeczki smażone na suchej patelni. Bardzo mięciutkie i delikatne w smaku. Idealne na niedzielne śniadanie. Możemy podać je na słodko i na słono. Ja podałam z masełkiem i kolorową sałatką. Na słodko to już jak lubimy, z miodem, ulubioną konfiturą, kubkiem mleka czy kakao. Bułeczki są tak pyszne, że wystarczy samo masło.
Potrzebujemy:
Na ciasto:
3 szklanki mąki tortowej
1 szklanka mleka
2 łyżeczki cukru
7 g suszonych drożdży
2 łyżki masła 82 %
1 mała łyżeczka soli
Dodatkowo:
2-3 łyżki kaszy manny
mąka pszenna do podsypania stolnicy
Wykonanie pysznych bułeczek z patelni:
1. Masło i mleko przekładamy do garnka, podgrzewamy aż masło się rozpuści. Gdyby mleko było zbyt gorące to studzimy, powinno być ciepłe.
2. Mąkę przesiewamy, dodajemy sól, suszone drożdże i wlewamy mleko z masłem, zagniatamy na stolnicy lekko oprószonej mąką mięciutkie ciasto. Następnie ciasto przekładamy do miski, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 60 minut.
3. Wyrośnięte ciasto wałkujemy na stolnicy, tak około 1 cm grubości, staramy się nie podsypywać stolnicy mąką, szklanką wykrawamy krążki, każdy krążek obtaczamy z dwóch stron w kaszy manny. Układamy na suchej stolnicy lub tackach na około 15 minut w ciepłe miejsce do lekkiego ,,napuszenia się''.
4. Patelnię rozgrzewamy, na gorącą układamy napuszone krążki ciasta, zmniejszamy ogień i smażymy około 15 minut często obracając. Bułeczki smażymy na suchej głębokiej patelni.
5. Usmażone studzimy na metalowej kratce. Gotowe podajemy. Smacznego życzę.
Moje rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Z tej receptury wyszło mi 24 sztuki bułeczek, wykrawanych szklanką o średnicy 7 cm.
Placuszki z kukurydzy i groszku z serem żółtym
Takie placuszki są idealne na przekąskę, kolację czy śniadanie. Są bardzo sycące. Można podać je udekorowane ulubionym ketchupem, ja podałam z pyszną i kolorową sałatką. Smakują na ciepło, jak i na zimno. Z tej receptury wychodzi 12 sztuk placuszków. Zróbcie takie.
Potrzebujemy:
4 jajka
10 dag sera żółtego w kawałku
1 puszka zielonego groszku
1 puszka kukurydzy
6 łyżek mąki tortowej
sól do smaku
pieprz czarny mielony do smaku
olej do smażenia
ewentualnie ketchup do polania
Wykonanie pysznych placuszków:
1. Jajka miksujemy z mąką, dodajemy groszek i kukurydzę odsączone dokładnie z zalewy i połowę sera żółtego startego na tarce na małych oczkach, mieszamy i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
2. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju, nakładamy porcje ciasta formując placuszki. Następnie smażymy z obu stron po kilka minut na ładny złoty kolor. Usmażone posypujemy resztą sera żółtego, gdy ser się rozpuści zdejmujemy z patelni. Podajemy.
3. Można udekorować ketchupem. Smacznego.
Zapiekane naleśniki z serem białym i masłem.
Pyszne naleśniki z serem. Zapiekane w piekarniku z cukrem i masłem. Obłędne w smaku i bardzo chrupiące. Zróbcie, a będziecie zachwyceni. Gdy masło z cukrem się rozpuści powstanie wtedy pyszna i bardzo chrupiąca skorupka. Są idealne na podwieczorek czy poczęstunek, a nawet na słodki obiad czy kolację.
Potrzebujemy:
Na ciasto:
półtorej szklanki mleka
półtorej szklanki mąki tortowej
2 jajka
cukier do smaku
1 cukier waniliowy
1 budyń waniliowy ( bez cukru i na pół litra mleka )
Na nadzienie:
30 dag sera białego tłustego
1 żółtko
cukier do smaku
5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany 18 %
1 budyń waniliowy ( bez cukru i na pół litra mleka )
1 cukier waniliowy
Dodatkowo:
cukier według uznania
masło 82 % ( około 1-2 łyżki )
domowa ulubiona konfitura ( według uznania )
Wykonanie pysznych naleśników:
1. Składniki na ciasto przekładamy do miski i miksujemy na gładkie bez grudek ciasto. Następnie smażymy cieniutkie naleśniki. Naleśniki studzimy. Wyjdzie nam ich około 12 sztuk, ale to zależy od naszej średnicy patelni.
2. Ser biały rozcieramy widelcem, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy.
3. Patelnię smarujemy masłem. Wystudzone naleśniki smarujemy serkiem i składamy w kopertę i układamy na patelni.
4. Przełożone naleśniki posypujemy cukrem i wiórkami masła.
5. Następnie naleśniki naleśniki zapiekamy w piekarniku w temperaturze 180 stopni do zrumienienia się rozpuszczenia masła i cukru.
6. Podajemy gorące. Smacznego życzę.
Makaron z sosem mięsnym i pieczarkami.
Pyszne dodanie do przygotowanie dosłownie w godzinkę. Bardzo aromatyczne i sycące. Wzbogaciłam je pieczarkami i marchewką. Wyszło bardzo pysznie. Takie danie można przygotować wcześniej i odgrzać. Można również poporcjować i mrozić. Pełne mięsa, makaronu, taki właśnie ma być makaron z mięsem.
Potrzebujemy:
50 dag surowej szynki wieprzowej
2 średnie cebule
2 ząbki czosnku
1 duża marchewka
25 dag pieczarek
500 g przecieru pomidorowego ( użyłam takiego w kartoniku )
sól do smaku
olej
pieprz czarny mielony do smaku
zioła prowansalskie według uznania
papryka słodka mielona według uznania
czosnek suszony według uznania
pomidory suszone według uznania ( przyprawa )
20 dag sera żółtego w kawałku
25 dag makaronu spaghetti
Wykonanie pysznego makaronu z sosem mięsnym:
1. Mięso oczyszczamy, płuczemy, osuszamy, kroimy i mielimy w maszynce. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w kostkę. Marchewkę obieramy, płuczemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Pieczarki obieramy, płuczemy i kroimy w półplasterki.
2. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju, wrzucamy cebulę i czosnek, chwilę przesmażamy aż będę szkliste. Cały czas mieszamy.
3. Następnie dodajemy mięso mielone i ponownie przesmażamy często mieszając.
4. Do przesmażonych składników dodajemy marchewkę, pieczarki i przecier pomidorowy, całość dusimy do miękkości wszystkich składników. Ewentualnie można podlać gorącą wodą, a na koniec wodę odparować.
5. Gotowy sos przyprawiamy ziołami i przyprawami.
6. Makaron gotujemy z odrobiną oleju w osolonej wodzie. Miękki odcedzamy i dodajemy do sosu mięsnego.
7. Dokładnie mieszamy.
8. Gotowe danie podajmy posypane startym na małych oczkach serem żółtym i udekorowane natką pietruszki.
Makaron spaghetti z tofu i marchewką
Pyszne i proste danie bezmięsne. Idealne dla osób nie jedzących mięsa. Tofu to doskonałe rozwiązanie. Danie jest sycące i kolorowe. Bardzo polecam.
Potrzebujemy:
1 opakowanie tofu naturalnego ( 180 g )
1 cebula
2 marchewki
2-3 ząbki czosnku
500 g przecieru pomidorowego ( użyłam takiego w kartoniku )
25 dag makaronu spaghetti
sól do smaku
pieprz czarny mielony do smaku
olej do smażenia
zioła prowansalskie według uznania
papryka słodka mielona według uznania
Wykonanie pysznego makaronu z tofu:
1. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i czosnek. Chwilę przesmażamy cały czas mieszając, uważamy żeby za mocno nie przypiec. Czosnek i cebula mają się tylko zeszklić.
2. Marchewki myjemy i osuszamy, kroimy w plasterki. Tofu rozdrabniamy widelcem. Wrzucamy na patelnię i chwilę przesmażamy z cebulą i czosnkiem.
3. Następnie wlewamy przecier pomidorowy i dusimy do miękkości wszystkich składników.
4. Sos przyprawiamy do smaku przyprawami i ziołami. Makaron gotujemy w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Odcedzamy i dodajemy do sosu, dokładnie mieszamy.
5. Podajemy. Smacznego życzę.
Moje rady:
Można użyć dowolnych ziół i przypraw.
Porcja dla 4 osób.
Małdrzyki serowe z serkiem mascarpone i malinami.
Małdrzyki to placuszki z białym serem,przepis znalazłam w starym zeszycie,okazały się bardzo smaczne.
Potrzebujemy:
Na ciasto:
25 dag białego tłustego sera
1 jajko
1 cukier waniliowy
szczypta soli
2 łyżki cukru
około 1 szklanka mąki tortowej
Dodatkowo:
olej do smażenia
cukier puder do serka ( według uznania )
25 dag serka mascarpone
pół szklanki malin ( świeże lub mrożone )
mąka pszenna do posypania stolnicy
Wykonanie pysznych małdrzyków serowych:
1. Ser biały ucieramy z jajkiem, cukrami i szczyptą soli na puszystą masę. Następnie stopniowo wsypujemy przesianą mąkę i ucieramy. Gdy ciasto będzie robiło się gęste przekładamy je na stolnicę i zagniatamy mięciutkie ciasto.
2. Ciasto wałkujemy na stolnicy lekko oprószonej mąką, wykrawamy szklanką krążki, takie nie za cienkie i nie za grube.
3. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy placuszki z obu stron do ładnego zrumienienia po kilka minut. Usmażone odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
4. Serek mascarpone rozcieramy widelcem, dodajemy maliny, świeży umyte i osuszone z wody, a mrożone rozmrażamy i odsączamy z soku. Całość łączymy dodając cukru pudru do smaku.
5. Na talerze nakładamy placuszki, serek z malinami i dekorujemy posypką. Podajemy. Smacznego życzę.
Moje rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Z tej receptury wyjdzie nam około 16 sztuk placuszków, ale ich ilość zależy od średnicy szklanki jaką użyjemy.
Podczas wałkowania staramy się jak najmniej podsypywać mąką, tak tylko lekko.
Maślany chleb z patelni.
Pyszny chleb drożdżowy z dodatkiem masła upieczony w piekarniku z dodatkiem prawdziwego masła. Upieczony w patelni zamiast w blaszce, dzięki temu chleb ma bardzo chrupiącą skórkę, słychać to przy krojeniu. Najlepiej kroić po dokładnym wystudzeniu.
Potrzebujemy:
Na rozczyn:
5 dag świeżych drożdży
2 łyżeczki cukru
2 łyżki mąki tortowej
1 szklanka ciepłej wody
Na ciasto:
3 szklanki mąki tortowej
1 łyżeczka soli
5 dag masła 82 %
Dodatkowo:
mąka pszenna do oprószenia stolnicy
Wykonanie pysznego chleba:
1. Rozczyn: Drożdże rozcieramy z cukrem i ciepłym mlekiem, dodajemy mąkę i mieszamy. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość.
2. Ciasto: Do miski przesiewamy mąkę, wsypujemy sól, dodajemy masło i rozcieramy opuszkami palców aż powstaną małe grudki. Następnie dodajemy rozczyn i zagniatamy mięciutkie ciasto, w razie potrzeby dolewamy ciepłej wody lub dosypujemy mąki, ilość wody zależy od wilgotności mąki. Ciasto zagniatamy kilka minut na stolnicy lekko oprószonej mąką. Ciasto powinno być elastyczne i ładnie odchodzić od ręki.
3. Do wyrastania: Z ciasta formujemy kulę i przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 45 minut.
4. Do pieczenia: Patelnię, u mnie taka z odpinaną rączką od patelnie tytanowe wstawiamy na kilka minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni. Wyrośnięte ciasto delikatnie wyjmujemy z miski, staramy się nie naruszyć jego struktury. Ciasto oprószamy mąką przekładamy do gorącej patelni.
5. Pieczenie: Chleb pieczemy do ładnego zrumienienia się przez około 45-50 minut. Czas pieczenia zależy od naszego piekarnika, może być dłuższy lub krótszy.
6. Podanie: Upieczony chleb studzimy na metalowej kratce. Gotowy kroimy, podajemy. Smacznego życzę.
Moje rady:
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Chleb najlepiej jest studzić na metalowej kratce, będzie wtedy miał idealnie chrupiącą skórkę.
Dla mnie to też najlepsza patelnia jaką do tej pory miałam :)
OdpowiedzUsuńSuper :) Sama lepszej patelni nie miałam nigdy. Bardzo się cieszę, że jestem jej posiadaczką i będzie mi służyła przez wiele lat :)
UsuńBardzo lubię takie głębokie patelnie, w których można przygotować obiad w jednym naczyniu!
OdpowiedzUsuńW takim razie polecam tą którą testowałam, ja ją uwielbiam i używam do wszystkiego :)
Usuń