niedziela, 25 grudnia 2016

Drożdżowa strucla makowa.

Nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez wspaniałych zapachów pieczonych ciast. Podczas pieczenia strucli makowych po całym domu roznosi się pyszny zapach i już nie można się doczekać kiedy będą gotowe. Pięknie udekorowane i podane zachwycą gości. Przyznam się szczerze, że pierwszy raz użyłam masy gotowej makowej i na pewno będę sięgać po nią częściej, jest idealna, odpowiada mi jej gęstość i smak, ładnie pachnie i posiada dużo bakalii, bardzo polecam masę makową z bakaliami . Do udekorowania strucli użyłam polewy deserowej oraz płatków migdałowych . Wszystkie produkty otrzymałam od HELIO w ramach świątecznej współpracy . Przetestowałam wszystkie produkty. Jestem z nich w 100% zadowolona i bardzo je polecam. Zapraszam:)










Składniki:

Rozczyn:
pół szklanki ciepłego mleka
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki tortowej
5 dag świeżych drożdży

Ciasto:
50 dag mąki tortowej
2 jajka
1 cukier waniliowy
pół szklanki cukru
pół szklanki ciepłego mleka
5 dag masła lub margaryny

Dodatkowo:
masa makowa z bakaliami
10 dag polewy deserowej
5 g płatków migdałowych
mąka pszenna do posypania stolnicy

Wykonanie:

1. Rozczyn: Cukier, drożdże i mąkę rozcieramy z ciepłym mlekiem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut, żeby rozczyn ,,ruszył''.

2. Jajka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Masło lub margarynę roztapiamy i lekko studzimy.

3. Do mąki dodajemy rozczyn, utarte jajka i masło, następnie stopniowo wlewając ciepłe mleko zagniatamy mięciutkie ciasto. Ciasto zagniatamy przez kilka minut, aż będzie nam odchodziło od ręki. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około 2 godziny do wyrośnięcia.

4. Po tym czasie ciasto dzielimy na dwie równe części. Każdą część osobno wałkujemy na lekko posypaną mąką stolnicy na prostokąt o wymiarach około 27 cm x 36 cm. Na każdy prostokąt rozsmarowujemy po połowie masy makowej i zwijamy jak roladę.

5. Obie strucle układamy na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia ( radzę piec na dwóch blaszkach ja piekłam na jednej i moje strucle się zrosły ), odkładamy je jeszcze na 15 minut w ciepłe miejsce, żeby troszkę podrosły.

6. Po tym czasie pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut do zrumienienia. Upieczone studzimy.

7. Polewę przygotowujemy według przepisu na opakowaniu i dekorujemy nią upieczone strucle, posypujemy również płatkami migdałowymi. Odstawiamy do zastygnięcia polewy.

8. Gotowe już strucle kroimy w plastry i podajemy.

9. Smacznego.

Rady:

Radzę piec na dwóch blaszkach ja piekłam na jednej i moje strucle się zrosły. Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

4 komentarze: