niedziela, 29 września 2024

Bezowe gniazdka z dżemem morelowym i Lemon Curd

 Bezy to takie słodkie malęństwa. Piekę je zawsze gdy zostaną mi białka po wypiekaniu ciasteczek czy smażeniu pączków. Był czas gdy bezy mi nie wychodziły, ale ćwiczyłam, ćwiczyłam i teraz wychodzą mi idealne. Dobrze ususzone i białe. Tym razem nadziałam je dżemem morelowym i kwaśnym kremem Lemon Curd, który znajdziecie na moim blogu. Bardzo polecam takie słodko kwaśno-połączenie. Udanych wypieków.

 




Potrzebujemy:


 Na bezę:

4 białka

 szklanka cukru


Dodatkowo:

słoiczek dżemu morelowego

słoiczek Lemon Curdu ( tutaj link do receptury na Lemon: Lemon Curd )

dowolna posypka ( u mnie pokrojone cukrowe jajka ) 

 

 

Wykonanie pysznych gniazdek bezowych:

 

1. Bezy: Bardzo zimne białka ( u mnie prosto z lodówki )  ubijamy na sztywną piankę, następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy aż cukier całkowicie się rozpuści. Ubijanie mojej bezy trwa bardzo długo, staram się żeby piana była sztywna i lśniąca.

2. Formowanie bez: Ubitą pianę na bezy przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką. Na blaszki wyłożone papierem do pieczenia wyciskamy krążki, a następnie wyciskamy brzegi tworząc takie tunele, które później napełnimy kremem. Powinno nam wyjść 8 sztuk bez, ale ich ilość zależy od wielkości jakie zrobimy.

3. Pieczenie i suszenie: Następnie wkładamy je do nagrzanego piekarnika, temperatura 120 stopni i pieczemy 10 minut, po czym temperaturę zmniejszamy do 90 i suszymy około 2 godzin przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika lub z termoobiegiem. Bezy powinny być dobrze wysuszone. Pozostawiamy je w piekarniku do wystygnięcia. Zimne zdejmujemy z blaszki. 

4. Napełnianie i dekoracja: Do środka bezowych gniazdek nakładamy po porcji dżemu, a następnie Lemon Curd i ponownie dżem. Dekorujemy dowolnie. Ja udekorowałam pokrojonymi drobno cukrowymi jajkami. Może to być posypka, czekolada.

5. Podanie: Gotowe bezy podajemy. Smacznego życzę.

 



Moje rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Z tej receptury wyjdzie nam 8 mniejszych bez lub 6 większych.

 

 


 

sobota, 28 września 2024

Kruche babeczki z kajmakowym kremem i powidłem

  Uwielbiam wypiekanie takich małych słodkości. Sprawia mi to ogromną przyjemność. Odpoczywam podczas takiego wypiekania. Dzisiaj mam dla Was recepturę na pyszne babeczki. Rozpływające się w ustach kruche ciasto, lekko kwaśne powidło i słodki kajmakowy krem na maśle. Według mnie coś pysznego. I do tego piękna dekoracja. Babeczki na różne okazje. Upieczcie takie. Udanych wypieków.

 




Potrzebujemy:

 

Na ciasto:

2 szklanki mąki tortowej

20 dag masła lub margaryny

pół szklanki cukru pudru

2 żółtka

 

Na krem:

20 dag masła 82 %

20 dag masy krówkowej ( kajmaku )

 

Dodatkowo:

pół słoiczka powidła śliwkowego

dowolne słodycze do dekoracji: czekolada, czekoladki, małe biszkopty, draże, cukrowe jajka

mąka pszenna do posypania stolnicy

 

 

Wykonanie pysznych babeczek:

 

 1. Babeczki: Z podanych składników zagniatamy ciasto. Formujemy kulę i chłodzimy w lodówce około 30 minut. Po tym czasie ciasto wałkujemy na stolnicy lekko posypanej mąką pszenną i wylepiamy nim metalowe foremki do pieczenia babeczek. Nakłuwamy widelcem dno babeczek. Następnie babeczki układamy na blaszkach i pieczemy około 15-20 minut do zrumienienia w temperaturze 180 stopni. Czas pieczenia może być dłuższy lub krótszy, zależy to od naszego piekarnika. Gorące zdejmujemy z foremek i studzimy.  

2. Krem: Miękkie masło ucieramy do białości, dodajemy stopniowo masę kajmakową i ucieramy na puszystość. Krem przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką.

3. Przekładanie: Na dno wystudzonych babeczek nakładamy po porcji powidła, następnie wyciskamy rozetkę z kremu i dekorujemy dowolnie słodyczami. Gotowe smacznego życzę.


Moje rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Wychodzi dużo babeczek.

Masło i kajmak do kremu powinny mieć jednakową temperaturę. 




niedziela, 22 września 2024

Trufelki kajmakowe z herbatników

Tylko trzy składniki i mamy coś pysznego do kawy. Do wykonania tych trufelek potrzebujemy tylko trzy składniki, herbatnika, masa krówkowa i wiórki kokosowe. Prosto, szybko pysznie i bardzo, bardzo słodko. Zróbcie. Słodkich inspiracji Wam życzę.

 




Potrzebujemy:

herbatniki ( dowolna ilość )

masa krówkowa ( kajmak ) ilość, aby połączyć herbatniki

wiórki kokosowe do obtoczenia

 


Wykonanie pysznych trufelek:


1. Herbatniki rozdrabniamy, ja wkładam do woreczka i wałkuję wałkiem do ciasta, następnie przesypujemy do miski i dodajemy masę krówkową, zagniatamy aż masa będzie kleista i będą się z niej formować kuleczki, następnie obtaczamy je w wiórkach kokosowych.

2. Przed podaniem chłodzimy w lodówce. Podajemy. Smacznego życzę.

 



Moje rady:

Ilość składników dowolna.

Przed podaniem chłodzimy w lodówce.




piątek, 20 września 2024

Kluski śląskie ze szpinakiem i zrumienioną cebulką

 Kluski śląskie ze szpinakiem to moja propozycja na bezmięsny obiad. Podane z dużą ilością zrumienionej cebulki. Jak lubicie szpinak to bardzo polecam. Są bardzo pyszne i sycące. Co prawda jest przy nich trochę pracy, ale warto. Smacznego życzę.

 




Potrzebujemy:

 

Na kluski:

1 kg ziemniaków ( waga po obraniu ) 

2 jajka

mąka ziemniaczana

sól do smaku

 

Na nadzienie:

 45 dag mrożonego szpinaku rozdrobnionego

2 duże ząbki czosnku

olej do smażenia

zioła prowansalskie według uznania

sól do smaku

pieprz czarny mielony do smaku

serek śmietankowy ( około 10 dag ) 

 

Dodatkowo:

2 cebule

masło do smażenia

olej do gotowania klusek

mąka pszenna do posypania stolnicy

 

 

Wykonanie pysznych klusek śląskich:

 

1. Nadzienie: Czosnek obieramy, kroimy w kosteczkę. Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej, przesmażamy chwileczkę, uważamy, żeby go za mocno nie przypiec, bo będzie gorzki, następnie dodajemy szpinak, podlewamy niewielką ilością gorącej wody i dusimy do miękkości. Następnie odparowujemy nadmiar płynu, dodajemy serek, dokładnie mieszamy i przyprawiamy do smaku. Odkładamy do dokładnego wystudzenia.

2. Cebula: Cebulę kroimy na malutką kosteczkę, następnie smażymy na maśle do miękkości i i ładnego zrumienienia się.

3. Kluski: Ziemniaki obieramy, płuczemy, następnie gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Ugotowane odcedzamy, przeciskamy przez praskę i studzimy. Przestudzone ziemniaki dajemy do miski, dzielimy na cztery części, jedną część wyjmujemy, a w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną, wbijamy dwa jajka, dodajemy odłożone ziemniaki i zagniatamy ciasto na posypanej mąką stolnicy.

4. Formowanie klusek: Porcje ciasta spłaszczamy, nakładamy nadzienie ze szpinaku, zlepiamy i formujemy okrągłe kluski.

5. Gotowanie: Tak wykonane kluski gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Gotujemy około 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Kluski zagotowuję pod przykryciem na większym ogniu, gdy się zagotują i wypłyną odkrywam i zmniejszam ogień. Ugotowane wyjmujemy delikatnie łyżką cedzakową. Najlepiej gotować partiami.

6. Podanie: Ugotowane kluski podajemy polane masełkiem z cebulką. Smacznego życzę.


Moje rady:

Waga ziemniaków po obraniu.

Szpinak możemy przyprawiać dowolnie. Ważne żeby odparować z niego cały płyn. Musi być gęsty.

Z tej receptury wyjdzie około 22 sztuki klusek, ale to zależy od tego jak duże uformujemy.
 
Kluski zagotowuję pod przykryciem na większym ogniu, gdy się zagotują i wypłyną odkrywam i zmniejszam ogień. 
 
Kluski gotujemy partiami.

 






wtorek, 17 września 2024

Ziołowy serek Lebneh z jogurtu greckiego

  Ten serek jest pyszny, taki kremowy i delikatny. Możemy go zrobić z różnymi dodatkami lub taki naturalny tylko z solą. Tym razem zrobiłam ze przyprawą ziołową suszone pomidory. Dodam, że w każdej wersji jest pyszny. Pysznie smakuje ze świeżym domowym pieczywem. Przygotowany jogurt wstawiamy do lodówki na 12, 24 lub 48 godzin. W tym czasie z jogurtu będzie odciekała serwatka. Im dłużej serek będzie odciekał to tym bardziej będzie zwarty. Ja uwielbiam ten po 12 godzinach, jest wtedy idealnie puszysty. Serek Lebneh pochodzi z kuchni arabskiej. Bardzo polecam.

 

 



Potrzebujemy:

40 dag jogurtu naturalnego typu greckiego

pół łyżeczki soli

2 łyżeczki przyprawy suszone pomidory



Wykonanie pysznego serka:

 

1. Jogurt przekładamy do miseczki i mieszamy dokładnie z solą i przyprawą, następnie ponownie dokładnie mieszamy.

2. Na miskę kładziemy sitko, sitko wykładamy gazę, następnie przekładamy jogurt z dodatkami i zawijamy gazę do środka, ja gazę związałam gumką recepturką. Tak przygotowany jogurt wstawiamy do lodówki na 12, 24 lub 48 godzin. W tym czasie z jogurtu będzie odciekała serwatka. Im dłużej serek będzie odciekał to tym bardziej będzie zwarty.

3. Po tym czasie serek przekładamy do miseczki i podajemy. Smacznego życzę.

 

 


Moje rady:

Serek można przygotować z ulubionymi dodatkami. 

Im dłużej będzie odciekała serwatka to tym bardziej będzie zwarty.

Gazę kupujemy w aptece.

Pysznie smakuje ze świeżym domowym pieczywem. 
 
 

 

 

niedziela, 15 września 2024

Knedle ze śliwkami i cynamonem

 Knedle ze śliwkami od zawsze kojarzą mi się z jesienią. Śliwki i cynamon to doskonałe połączenie. A otulone mięciutkim ciastem ziemniaczanym to obłęd. Idealnie danie na bezmięsny obiad. Uwielbiam takie jedzenie. A wy? Lubicie czy raczej nie? Bardzo polecam.

 



Potrzebujemy:


Na ciasto:

60 dag ziemniaków ( waga po obraniu ) 

pełna szklanka mąki tortowej

1 łyżka mąki ziemniaczanej

1 jajko

sól

 

Na nadzienie:

śliwki 

łyżeczka cynamonu

2-3 łyżki cukru

 

Dodatkowo:

roztopione masło 82 % do polania ( według uznania ) 

2 łyżki cukru

1 łyżeczka cynamonu

 

 

Wykonanie pysznych knedli: 

 

1. Ziemniaki obieramy, płuczemy, gotujemy w osolonej wodzie do miękkości, następnie odcedzamy i przeciskamy przez praskę, ja przeciskam od razu gorące. Ziemniaki studzimy.

2. Do przestudzonych ziemniaków wbijamy jajko, dodajemy mąkę ziemniaczaną i stopniowo przesianą mąkę pszenną, zagniatamy gładkie nie lepiące się do rąk ciasto. Możemy dać mniej lub więcej mąki pszennej, jej ilość zależy od ziemniaków. 

3. Śliwki myjemy i osuszamy, usuwamy pestki. Duże śliwki przekrawamy na pół. Następnie owoce obtaczamy w cynamonie i cukrze.

4. Odrywamy porcje ciasta, rozpłaszczamy i na środek nakładamy śliwkę, formujemy kulę. Układamy na stolnicy posypanej mąką.

5. W garnku zagotowujemy wodę z solą, można dać 2 łyżki oleju. Wrzucamy partiami knedle i gotujemy około 4-5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy delikatnie łyżką cedzakową. Pamiętajmy, że knedle gotujemy od razu po uformowaniu.

6. Kluski podajemy polane stopionym masłem i posypane cukrem z cynamonem.





Moje rady:

Z tej receptury wyszło mi 10 sporych sztuk.

Ilość cynamonu, cukru i masła według uznania. 

Knedle gotujemy od razu po uformowaniu.


piątek, 13 września 2024

Cynamonowe muffinki z bananem i czekoladą

Dla wielbicieli muffinek mam takie o to pyszności. Biszkoptowe muffinki z bananem, czekoladą i cynamonem. Takie może troszeczkę jesienne. Mięciutkie i pyszne, no i ten zapach. Cynamon to zdecydowanie zapach jesieni, tak, tak, zdecydowanie tak. Upieczcie.

 


Potrzebujemy:

 

Na ciasto:

4 jajka

pół szklanki cukru

pół szklanki mąki tortowej

pół szklanki mąki ziemniaczanej

1 cukier waniliowy

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczka mielonego cynamonu 

2 łyżki oleju

 

Dodatkowo:

8 kostek mlecznej czekolady

2 średnie banany

 

 

Wykonanie pysznych muffinek:

 

1. Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie stopniowo wsypujemy oba cukry i ubijamy do dokładnego rozpuszczenia się cukrów, dodajemy żółtka i olej i chwilę ubijamy. Obie mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia i wraz z cynamonem dodajemy do ubitych składników. Całość delikatnie mieszamy.

2. Czekoladę kroimy na małą kosteczkę, banany w półplasterki. przekładamy do ciasta i dokładnie mieszamy.

3. Ciasto przekładamy do formy do pieczenia muffinek wyłożonej papierem do pieczenia. Powinno nam wyjść około 12 sztuk.

4. Następnie muffinki pieczemy w temperaturze 180 stopni do ładnego zrumienienia się przez około 35-45 minut. Czas pieczenia zależy od naszego piekarnika, może być dłuższy lub krótszy. Można sprawdzić suchym patyczkiem czy są upieczone.

5. Upieczone studzimy, najlepiej na metalowej kratce. Podajemy. Smacznego życzę.

 



Moje rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Czas pieczenia zależy od naszego piekarnika, może być dłuższy lub krótszy. 

Z tej receptury wychodzi około 12 sztuk.

 

 



sobota, 7 września 2024

Puszysta rolada z cytrynowym kremem

 Dzisiaj mam dla Was recepturę na pyszną roladę. Bardzo puszystą z cytrynowym kremem. Roladę dekorujemy, bo pięknie podana cieszy oko i lepiej smakuje. Do kawy, dla gości, na podwieczorek w ogrodzie. Prosto, szybko i pysznie. Bardzo polecam. Upieczcie i dajcie znać czy smakowała. Udanych wypieków.

 


 

Potrzebujemy:

 

Na biszkopt:

4 jajka

4 łyżki cukru

4 łyżki mąki tortowej

4 łyżki zimnej wody

mała łyżeczka proszku do pieczenia

 

Na krem: 

10 dag masła 82 % ( miękkiego )

1 łyżka cukru pudru ( przesianego )

krem cytrynowy Lemon Curd: tutaj mój sprawdzony przepis Cytrynowy krem Lemon Curd

 

Dodatkowo:

cukier puder do oprószenia rolady

dowolne słodycze do dekoracji

 

Wykonanie pysznej rolady:

 

1. Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Następnie dodajemy żółtka i wodę i ubijamy dosłownie chwilkę. Na koniec wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Ciasto przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach około 24 cm x 35 cm. Pieczemy w temperaturze 160 stopni przez około 25-30 minut do ładnego zrumienienia i suchego patyczka. Upieczony biszkopt od razu zdejmujemy z papieru i zawijamy w czystą ściereczkę. Odstawiamy do wystudzenia.

2. Miękkie masło ucieramy na puszystość, dodajemy cukier puder i ponownie ucieramy, następnie stopniowo dodajemy Lemon curd i ucieramy, dodajemy taką ilość jak bardzo kwaśny chcemy uzyskać krem.

3. Odrobinę kremu przekładamy do worka cukierniczego z ozdobną tylką, odłożony krem posłuży nam do dekoracji. Pozostały krem rozsmarowujemy na biszkopcie i zwijamy roladę. Możemy zwiną o szerszej lub dłuższej strony biszkoptu, ja zawijałam od szerszej strony. Tak wykonaną roladę wstawiamy do lodówki do schłodzenia.

4. Przed podaniem roladę dekorujemy odłożonym kremem, słodyczami i oprószamy cukrem pudrem. Podajemy. Smacznego życzę.

 


 

Moje rady:

Blaszka o wymiarach około 24 cm x 35 cm.

Czas pieczenia może być dłuższy lub krótszy zależy to od naszego piekarnika.

 Używamy miękkiego masła 82 %.

Kremu cytrynowego dodajemy według uznania.


 


środa, 4 września 2024

Ciasteczka owsiano-bananowe z czekoladą i masłem orzechowym

 Dzisiaj mam dla Was recepturę na pyszne, proste i szybkie w wykonaniu ciasteczka. Wykonamy je dosłownie w pięć minut plus pieczenie. Z tej receptury wychodzi 12 ciasteczek. Możecie je zabrać ze sobą na piknik, do szkoły czy pracy. Dla wielbicieli masła orzechowego i nie tylko. Bardzo polecam. Upieczcie i dajcie znać czy smakowały. Udanych wypieków.




Potrzebujemy:

2 banany

1 pełna szklanka płatków owsianych błyskawicznych

pół szklanki masła orzechowego

8 kostek mlecznej czekolady


 

Wykonanie pysznych ciasteczek:

 

1. Obrane banany przekładamy do miski i rozgniatamy widelcem, dodajemy płatki owsiane i masło orzechowe, dokładnie mieszamy.

2. Na blaszki wyłożone papierem do pieczenia nakładamy porcje masy i formujemy okrągłe ciasteczka, ja formowałam za pomocą dwóch łyżek. Ciasteczka posypujemy pokrojoną drobno czekoladą.

3. Ciasteczka pieczemy do ładnego zrumienienia się przez około 20-25 minut w temperaturze 180 stopni. Czas pieczenia zależy od naszego piekarnika. Może być dłuższy lub krótszy.

4. Ciasteczka studzimy na metalowej kratce. Podajemy. Smacznego życzę.

 



Moje rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Z tej receptury wyszło mi 12 sztuk ciasteczek.

Użyłam masła orzechowego 100 % orzechów.

Czas pieczenia zależy od naszego piekarnika. Może być dłuższy lub krótszy.

 



 

wtorek, 3 września 2024

Lebneh serek z jogurtu greckiego z koperkiem i suszonymi pomidorami

 Ten serek jest pyszny, taki kremowy i delikatny. Możemy go zrobić z różnymi dodatkami lub taki naturalny tylko z solą. Tym razem zrobiłam ze świeżym koperkiem i pomidorami suszonymi w oliwie. Dodam, że w każdej wersji jest pyszny. Pysznie smakuje ze świeżym domowym pieczywem. Przygotowany jogurt wstawiamy do lodówki na 12, 24 lub 48 godzin. W tym czasie z jogurtu będzie odciekała serwatka. Im dłużej serek będzie odciekał to tym bardziej będzie zwarty. Ja uwielbiam ten po 12 godzinach, jest wtedy idealnie puszysty. Serek Lebneh pochodzi z kuchni arabskiej. Bardzo polecam.

 




Potrzebujemy:

40 dag jogurtu naturalnego typu greckiego

pół łyżeczki soli

posiekany świeży koperek ( według uznania, ja dałam 1 łyżkę )

pokrojone suszone pomidory ( według uznania, ja dałam 2 łyżki )


Wykonanie pysznego serka:

 

1. Jogurt przekładamy do miseczki i mieszamy dokładnie z solą, następnie dodajemy posiekany koperek i pokrojone suszone pomidory, ponownie dokładnie mieszamy.

2. Na miskę kładziemy sitko, sitko wykładamy gazę, następnie przekładamy jogurt z dodatkami i zawijamy gazę do środka, ja gazę związałam gumką recepturką. Tak przygotowany jogurt wstawiamy do lodówki na 12, 24 lub 48 godzin. W tym czasie z jogurtu będzie odciekała serwatka. Im dłużej serek będzie odciekał to tym bardziej będzie zwarty.

3. Po tym czasie serek przekładamy do miseczki i podajemy. Smacznego życzę.

 



Moje rady:

Serek można przygotować z ulubionymi dodatkami. 

Im dłużej będzie odciekała serwatka to tym bardziej będzie zwarty.

Gazę kupujemy w aptece.

Pysznie smakuje ze świeżym domowym pieczywem.




niedziela, 1 września 2024

Migawki sierpnia

 Zapraszam na migawki miesiąca sierpnia. Mało czytałam, mało receptur trafiło na bloga, ale nazbierało się trochę innych zdjęć. Wyjazd do Krakowa, wypad do kina, mnóstwo chleba i pysznych śniadań. Bardzo zapraszam do oglądania.

 

 

 Bardzo mało receptur trafiło na mojego bloga, a dokładnie tylko dwie, ale za to bardzo pyszne. Nadrobię we wrześniu.

 


 

Przeczytałam tylko jedną książkę. Trochę mi smutno z tego powodu, ale jesienią na pewno będzie więcej, nadrobię zaległości.

 


 

 Kilka dni spędzonych u córci w Krakowie. Byliśmy na Zakrzówku, w Ogrodzie Botanicznym i oczywiście Stare Miasto.












 Spacer po lesie.



 Wypiekanie chrupiącego i pysznego chleba. Kocham to. Zapach i smak to obłęd. Polecam każdemu.

 





 Takie prezenty przywiozłam z Krakowa.

 

 



Pyszne drugie śniadania. Uwielbiam takie chwile dla siebie. Pyszne i ładnie podane jedzenie, kawa i książka. Bardzo polecam tak spędzać czas. Znaleźć małą chwilę dla siebie.







 

Byłam w ładnym miejscu, ale nic nie kupiłam.



 

Córcia wróciła ze Szwajcarii i przywiozła nam pyszne słodkości i pocztówki.


 

Mały wypad do kina. Film piękny, bardzo mi się podobał, polecam.






Zapraszam do migawek miesiąca września.