niedziela, 21 stycznia 2024

Tort orzechowo-kawowy z domowymi trufelkami

 Nie ukrywam, że przy tym torcie było trochę pracy, ale efekt mnie zadowala, i wizualnie i smakowo. Kawa z orzechami to doskonałe połączenie. Zróbcie, a ten tort Was zachwyci. Idealny z filiżanką aromatycznej kawy. Na różne okazje. U mnie jeszcze w takim świąteczno-zimowym wydaniu. Słodkich inspiracji Wam życzę.

 

 

Potrzebujemy:

 

Na biszkopt orzechowy:

4  jajka

pół szklanki cukru

pół szklanki mąki tortowej

pół szklanki mąki ziemniaczanej

pół szklanki mielonych orzechów włoskich

2 łyżeczki proszku do pieczenia

 

Na biszkopt kawowy:

2 jajka

2 łyżki cukru

2 łyżki mąki tortowej

2 łyżki mąki ziemniaczanej

2 łyżki ulubionej kawy cappuccino ( proszek )

1 mała łyżeczka proszku do pieczenia

 

Na krem maślany z mascarpone:

25 dag serka mascarpone

20 dag masła 82 %

5 dag cukru pudru

1 łyżeczka ciemnego kakao

około 4 łyżki ulubionej kawy cappuccino ( proszek )  

dowolny alkohol ( wódka, spirytus )


Na trufelki:

10 dag masła 82 %

około 1 szklanka pokruszonych drobno herbatników

5 dag mlecznej czekolady

2 łyżki pokruszonych herbatników do obtoczenia trufelek

kawa cappuccino do smaku ( proszek )


Na tynk:

20 dag masła 82 %

12 dag mleka skondensowanego słodzonego

4 łyżki cukru pudru


Dodatkowo:

słoiczek dżemu wiśniowego 100 % owców

kawa cappuccino do nasączenia biszkoptów

kilka łyżek posiekanych orzeszków ziemnych

 


Wykonanie pysznego tortu:

 

1. Biszkopt orzechowy: Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy, dodajemy żółtka i ubijamy dosłownie chwilkę. Obie mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia i razem z orzechami delikatnie mieszamy z ubitymi białkami. Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy 16 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez około 35-40 minut do ładnego zrumienienia się i suchego patyczka. Czas pieczenia może być dłuższy lub krótszy, zależy to od naszego piekarnika. Upieczony biszkopt studzimy i przekrawamy na trzy krążki, z górnego krążka ścinamy wierzch.

2. Biszkopt kawowy: Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy, dodajemy żółtka i ubijamy dosłownie chwilkę. Obie mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia i razem z cappuccino delikatnie mieszamy z ubitymi białkami. Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy 16 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez około 30 minut do ładnego zrumienienia się i suchego patyczka. Czas pieczenia może być dłuższy lub krótszy, zależy to od naszego piekarnika. Upieczony biszkopt studzimy. Z zimnego biszkoptu ścinamy wierzch.

3. Trufelki: Masło ucieramy na puszystość, wsypujemy kawę cappuccino i pokruszone herbatniki, ucieramy do połączenia się składników. Jeżeli masa jest zbyt luźna można dodać jeszcze pokruszonych herbatników. Następnie z masy formujemy różnej wielkości trufelki. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie zanurzamy w niej trufelki i dostawiamy do zastygnięcia, część trufelek obtaczamy w pokruszonych herbatnikach. Odstawiamy do stężenia. Herbatniki najlepiej dać do woreczka i wałkować wałkiem do ciasta, będą wtedy idealnie pokruszone.

3. Krem: Miękkie masło ucieramy na puszystość, dodajemy cukier puder i ucieramy. Następnie dodajemy stopniowo serek mascarpone i ucieramy, na koniec dodajemy alkohol według uznania. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Krem dzielimy na dwie części, jedną większą, a drugą mniejszą. Do mniejszej części dodajemy kawę cappuccino w proszku i ucieramy, a do większej kakao i również ucieramy.

4. Składanie: Biszkopty nasączamy kawą. Na pierwszy biszkopt orzechowy wykładamy część dżemu, następnie połowę kremu z kakao, biszkopt orzechowy, część dżemu i krem z kawą, biszkopt kawowy i resztę dżemu, krem z kakao i ostatni biszkopt orzechowy. Tak złożony tort wstawiamy do lodówki do stężenia. Ja tort składam w rancie cukierniczym.

5. Tynk: Miękkie masło ucieramy na puszystość z cukrem pudrem, następnie stopniowo dodajemy mleko skondensowane i ucieramy do dokładnego połączenia się składników. Następnie część kremu przekładamy do worka cukierniczego z ozdobną tylką. Pozostałym kremem smarujemy boki i wierzch tortu.

5. Dekoracja: Na wierzchu tortu wyciskamy dowolnie rozetki i dekorujemy trufelkami. Dekorujemy również posiekanymi orzeszkami. Tort wstawiamy do lodówki do ponownego stężenia. Po tym czasie jest gotowy do podania. Smacznego życzę.

 


 


Moje rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Tortownica o średnicy około 16 cm

Tort można pokroić na 8-10 sporych porcji.

Czas pieczenia może być dłuższy lub krótszy, zależy to od naszego piekarnika.

Składniki na kremy najlepiej mieć w temperaturze pokojowej. 

 



 

11 komentarzy:

  1. Cudo! Jestem niezmiennie zachwycona!

    OdpowiedzUsuń
  2. Łał! Na bogato ten tort! Na pewno trzeba było trochę się nagimnastykować ale efekt imponujący! Kawałek do kawy też by mnie ucieszył:)
    Pozdrawiam cieplutko 😘

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo ❤️ Starałam się żeby było i ładnie i pysznie 🙂

      Usuń
  3. Wspaniały tort! Jestem pełna podziwu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Przepysznie wygląda! Bajka. Widać, że włożono w ten tort wiele pracy, pasji i serca. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bajeczny torcik 💖💖 Kulinarne dzieło sztuki :)

    OdpowiedzUsuń
  6. What a beautiful cake. I love how you've decorated it.

    OdpowiedzUsuń