czwartek, 28 kwietnia 2022

Maślana i puszysta chałka z kruszonką i daktylami

Na podwieczorek upiekłam pyszną chałkę, taką na maśle z mnóstwem kruszonki. Z tej receptury wyszło mi dwie średnie chałki, ale można upiec jedną większą. Dodatek daktyli sprawia, że chałka jest słodziutka i pachnąca. Upieczcie taką chałkę. Udanych wypieków i pysznych inspiracji Wam życzę.

 




 

Potrzebujemy:

 

Na rozczyn:

5 dag świeżych drożdży

2 łyżeczki cukru

2 łyżki mąki tortowej

pół szklanki ciepłego mleka

 

Na ciasto:

2 jajka

pół szklanki cukru

2 cukry waniliowe

3 szklanki mąki tortowej

5 dag masła 82 %

10 dag daktyli suszonych od HELIO

 

Na kruszonkę:

5 dag zimnego masła

5 dag cukru

10 dag mąki tortowej

 

Dodatkowo:

mąka  pszenna do podsypania stolnicy

kilka łyżek zimnego mleka do posmarowania chałki

 


Wykonanie pysznej chałki z kruszonką i daktylami:


1. Rozczyn: Drożdże rozcieramy z ciepłym mlekiem i cukrem, dodajemy mąkę i mieszamy. Rozczyn przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15-20 minut.

2. Ciasto: Daktyle kroimy na dowolne kawałki. Jajka ucieramy z cukrami na puszystą masę. Masło roztapiamy i lekko studzimy. Mąkę przesiewamy do większej miski, dodajemy utarte jajka, pokrojone daktyle, rozczyn i masło, następnie mieszamy i zagniatamy ciasto. Ciasto zagniatamy przez kilka minut, aż będzie nam odchodziło od ręki. Gdyby ciasto podczas zagniatania okazało się twarde to dolewamy ciepłego mleka, a zbyt luźne to można dosypać mąki. Ilość płynów zależy od wilgotności naszej mąki. Tak wykonane ciasto przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.

3. Kruszonka: Składniki na kruszonkę przekładamy do miski i rozcieramy opuszkami palców aż powstaną małe grudki. Masło powinno być zimne z lodówki. Kruszonkę wkładamy do lodówki na czas wyrastania ciasta.

4. Formowanie chałki: Z tego ciasta można uformować dwie chałki mniejsze lub jedną większą. Ja formowałam dwie. Ciasto dzielimy na dwie części, każdą część na trzy części, toczymy wałki i zaplatamy jak warkocz. Chałki układamy na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia i odstawiamy jeszcze na około 15 minut, żeby podrosły. Po tym czasie smarujemy zimnym mlekiem i obficie posypujemy kruszonką.

5. Pieczenie: Następnie tak wykonane chałki pieczemy w temperaturze 180 stopni do ładnego zrumienienia zrumienienia się przez około 35-40 minut. Czas pieczenia zależy od naszego piekarnika. Może być dłuższy lub krótszy.

6. Podanie: Upieczoną chałkę studzimy, najlepiej na metalowej kratce. Kroimy i podajemy. Smacznego życzę.

 

Moje rady:

 Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Z tej receptury wyszło mi dwie spore chałki.

 


 



3 komentarze: